Lost Childhood
Holocaust Child Survivors

אנו מחוייבים להשגת פיצויים בגין "ילדות עשוקה"

     
עברית  |  English  |  
דף הבית >> ספרייה >> עדויות
 

 

OBRAZY "תמונות" - אירנה סנדלר, תודה (שיר הפתיחה והסיום במקבץ "עדויות") 

אירנה סנדלר, אזרחית כבוד של מדינת ישראל, חסידת אומות העולם שהצילה 2500 ילדים יהודים מגטו ורשה נפטרה במאי 2008 והיא בת 98. העיר רעננה החליטה להכיר לה תודה.
חברי סימפונט רעננה ניגנו ב- 6 בינואר 09 בבכורה את "קרן אור באפלה" ברעננה ושבוע מאוחר יותר גם בפוזנן שבפולין בפני אורחים ומוזמנים מכובדים. היצירה נכתבה במיוחד לכבוד אירנה סנדלר. הופק בול המתאר את דמותה ופועלה ותלמידי רעננה התבקשו לכתוב לה 2500 מכתבי תודה. מכתב כנגד כל ילד שהצילה. התלמידים שמעו את סיפורה של אירנה מפי אנשים שזכו להכירה ולמדו עליה בבתי הספר.
בין השאר למדו כי אירנה הטמינה את רשימות הילדים מתחת לעץ תפוח אצל שכנה וכי עמדה בעינויי הגסטאפו כאשר נתפסה, לא הסגירה את הרשימות, נדונה למוות וניצלה ברגע האחרון.
אגף החינוך בעיריית רעננה הכריז על תחרות נושאת פרסים  שבה נבחרו ארבעת המכתבים הטובים ביותר. מארגני התחרות אפשרו הבעת תודה בכל אמצעי יצירתי. שיר, לחן, כרזה, ציור, סרטון, פסל ועוד. ואמנם, נבחרו ארבעה.

שלושה ימים לאחר בחירת הזוכים הוגשה היצירה "תמונות" שכללה שיר, לחן, שירה ונגינה בידי שני תלמידי כתה י' במגמת מוסיקה בתיכון מור מטרו ווסט. השיר שלא זכה באופן רשמי זכה מאוחר יותר לכבוד רב בישראל ובפולין.
קרא עוד...


מרים שוסטר 

מרים שוסטר נולדה ב-1935 בעיירה זרוג'אן שבבסרביה, למשפחה שומרת מצוות של שמונה נפשות. ב-1941 גירשו את המשפחה מביתה חיילים רומנים, והיא הוצעדה עם כל יהודי הסביבה לטרנסניסטריה. מרים מספרת: "הלכנו ימים ולילות ללא הפסקה... בכיתי, הייתי עייפה, רציתי לישון... אימא אמרה לי לתת לה יד, לעצום את העיניים ולישון... לרוץ ולישון, לרוץ ולישון... את מי שנשאר מאחור, בעיקר חולים וזקנים, רצחו במעדר, בפטיש, במקל וכדומה. מראה הגופות בצדי הדרך האיץ בנו שלא נאט את הקצב".
מקור: מדליקי המשואות 2009 - יד ושםסולומון פייגרסון 

סולומון (סיומה) פייגרסון נולד ב-1930 בעיר לייפאיה שבלטוויה למשפחה של חמש נפשות. ביוני 1941, אז כבשו הגרמנים את לייפאיה, נהרג אחיו הנוך בקרבות על הגנת העיר. ביולי 1941, בגל הרציחות הראשון, נרצח אביו של סולומון, יעקב. בפברואר 1942 נתפסו אמו של סולומון ואחיו הקטן יוסף ונרצחו באתר ההשמדה שקדה. לפני שנגררה האם מהדירה, היא הספיקה להורות לסולומון לקפוץ מהחלון וכך הוא ניצל.
מקור: מדליקי המשואות 2009 - יד ושםאסתר-דבורה רייז-מוסל 

אסתר דבורה רייז -מוסל, בת זקונים ליוסף ועלס מוסל, נולדה ב-1938 בהילו שבהולנד למשפחה של ציונים ידועים. ב-1942 מסרו אותה הוריה למשפחה נוצרית כדי להצילה, אך אסתר סירבה לשתף פעולה והושבה להוריה באמסטרדם. ברזיה (פשיטה) של ה-26 במאי 1943 באו שוטרים הולנדים לביתם, וחמשת בני המשפחה נשלחו למחנה המעבר וסטרבורק. אסתר חלתה שם במחלות ילדות רבות וטופלה במשך שבועות בבית החולים לילדים. כאשר הבריאה הלכה לגן ילדים ולמדה שירים רבים בעברית - עם ישראל חי, מי ימלל גבורות ישראל, והיא שעמדה, התקווה ועוד.
מקור: מדליקי המשואות 2009 - יד ושם
מקור: מדליקי המשואות 2009 - יד ושםיהודית ברנע וליה הובר

התאומות יהודית ברנע וליה הובר לבית צ'נגרי נולדו בשנת 1937 בעיירה שומיו (סילגישומליו) שבטרנסילווניה. בשנת 1940 סופחה טרנסילווניה להונגריה, וביוני 1942 גויס האב צבי בכפייה לפלוגות העבודה היהודיות בחזית הרוסית, ובהן נספו עשרות אלפי יהודים. עם הכיבוש הגרמני, במרס 1944, הוחרם רכושם של בני המשפחה, רבות מזכויותיהם נשללו, והם חויבו לענוד את הטלאי הצהוב. במאי 1944 גורשו יהודית וליה עם אמן לגטו שומיו וביוני 1944 גורשו לאושוויץ עם רבים מבני משפחתן. מכל בני המשפחה שגורשו לאושוויץ שרדו רק יהודית, ליה ואמן, מרים-רחל. מכיוון שהיו תאומות זהות, בחר אותן יוזף מנגלה לניסוייו הרפואיים הידועים לשמצה. "היינו יפות ולבושות כל כך יפה, ואז מנגלה אמר: 'טוב', כי בדרך כלל הוא רצה ילדים מבוגרים יותר, כי ילדים קטנים צורחים ובוכים, ואנחנו בכינו הרבה", הן מספרות. 
מקור: מדליקי המשואות 2009 - יד ושםשמעון גרינהויז 

שמעון (סיומה) גרינהויז נולד ב-1932 בקרסנה שבבלרוס למשפחה מסורתית וציונית. אחותו ואחיו הגדולים ממנו, הניה ומנדל, היו פעילים באגודות ציוניות והכשירו את עצמם לעלייה לארץ ישראל.
בסוף 1941, לאחר פלישת גרמניה לברית המועצות, נכלאו שמעון ובני משפחתו בגטו קרסנה. שמעון ואמו התגנבו מהגטו אל מכרה פולנייה, והיא נתנה להם מזון. הם נתפסו, וקצין אס-אס עמד להרוג אותם בנשקו. הפולנייה התחננה, בכתה והציעה לגרמני כסף ומזון כדי שיניח להם. הגרמני השתכנע לבסוף והותיר אותם בחיים.
מקור: מדליקי המשואות 2009 - יד ושםיעקב הולנדר

יעקב הולנדר אשר היה רק בן 10 כאשר הופרד מאמו ונלקח לגטו קרקוב שבפולין. לאחר שהצליח לשרוד ולעבור את זוועות השואה, גילה כי הוריו ורוב משפחתו נספו בשואה. למרות זאת ובלית ברירה, נאלץ יעקב להמשיך לחיות ופנה למוסיקה כאשר הצטרף למקהלת ילדים ששרדו אף הם את השואה.
יעקב הוא כיום מלחין, מעבד ומנצח על מקהלה, ולמרות הזוועות שחווה בילדותו הצליח לשמור על אופטימיות ולחיות בגאווה.
מקור: מדליקי המשואות 2009 - יד ושם

 

רוברט מיכאל פינאלי
ד''ר רוברט מיכאל פינאלי רוברט נולד ב-1941 בגרנובל, צרפת. במארס 1944 גורשו הוריו לאושוויץ. רוברט ואחיו הקטן ג'ראלד (גד) הועברו לפעוטון עירוני קתולי. מנהלת המוסד טיפלה בהם, ובתום המלחמה סירבה להחזיר אותם למשפחתם ואף הטבילה אותם לנצרות ב-1948. אחיותיו של אביו נאבקו מעל חמש שנים במאבק משפטי, שבמהלכו הוברחו והוסתרו שני הילדים במוסדות קתוליים באיטליה ובספרד. לבסוף הוחזרו הילדים לחיק משפחתם ועלו ארצה לדודתם, יהודית רוזנר.
מדובר במקרה היחיד בו היהדות "ניצחה" את הכנסייה, האחים פינאלי התייתמו מהוריהם אשר נשלחו להשמדה באושוויץ. הילדים האחים הוחבאו ע"י נוצרים בחסות הכנסייה הקתולית. בתום המלחמה הגיעו קרובי משפחתם ובקשו לקבלם, אך הכנסייה התנגדה לכך. בסוף, בלחץ בתי המשפט והתקשורת, נאלצה הכנסייה להחזיר את הילדים למשפחתם.
נשיא ספרד פרנקו התנגד להחזרת הילדים, בגלל סכסוך בינו לבין הבסקים. הבסקים כנראה רצו להיפטר מהילדים,ודאגו לקיים את הוראות  הוותיקן .הילדים הועברו לפריס בעזרת כומר צרפתי . שם נפגשו עם הדודים, ולאחר מכן  עלו  לישראל.
לרוברט, כיום כירורג בבית החולים סורוקה בבאר-שבע, ואשתו שני בנים ונכד.

mapעדויות מאמרים ספרים סרטים

'ילדות אבודה' ת.ד. 3528 רמת השרון 47134 טלפון.         054-2233354               054-2233354 פקס. 03-5401035
Email:
deprived@netvision.net.il אתר www.ylas.org
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com


[למעלה]
לייבסיטי - בניית אתרים