Lost Childhood
Holocaust Child Survivors

אנו מחוייבים להשגת פיצויים בגין "ילדות עשוקה"

     
עברית  |  English  |  
דף הבית >> ספרייה >> סרטים
 
על התעוד והזכרון בסרטים
יואב אברמוביץ`

הם התחילו כתיעוד מהוסס ולאורך השנים המשיכו ונתנו קול לניצולים ולנספים. מההדחקה ועד ההשתתפות בעיצוב החשיבה והזכרון, יואב אברמוביץ' סוקר את התפתחות סרטי השואה.
השואה היא אחד האירועים המעצבים של העולם המערבי. העם היהודי היה כמובן מטרתו והנפגע העיקרי מתכניות ההשמדה של הנאציזם, אבל הלקח הוא של האנושות כולה. ואכן, אופייה העל-לאומי של השואה הפך עם השנים לנחלת כלל האנושות, וזאת לא מעט בזכות סרטי הקולנוע הרבים שהופקו אודותיה. למעשה, ניתן לראות איך יחס העולם לנושא וזיכרון השואה העולמי התפתחו יחד עם התפתחות סרטי השואה, שאופיים, סגנונם והמסר הטמון בהם עבר שינויים ומהפכים רבים במהלך שישים ושש השנים האחרונות.
קרא עוד...

  Build your own custom video playlist at embedr.comהתנגדות
ב-1941, במקביל לרצח ההמוני של יהודי מזרח אירופה, מוצאים שלושה אחים מחסה ביערות המבודדים בהם בילו את ילדותם. טעונים ברגשות נקמה וזעם על רצח משפחתם והזוועות שנאלצו לחוות, פותחים השלושה במאבק מזוין כנגד הכוחות הנאצים במטרה לשרוד ולנקום בהם.
מאבקם האישי צובר תאוצה ועד מהרה מצטרפים אליהם יהודים רבים - גברים, נשים, ילדים, קשישים  - שנשבעים לסכן את חייהם למען הצלת קורבנות אחרים. טוביה (דניאל קרייג), המנהיג מבין שלושת האחים, הוא החלטי וחסר פשרות. המשמעות האידיאולוגית של החלטותיו היא החשובה ביותר עבורו. ז'וס (ליב שרייבר), האח שני, מערער על סמכותו של טוביה ובין השניים נוצרת יריבות קשה.
אסאל (ג'יימי בל), האח השלישי והצעיר מבין השלושה, נקלע בין שתי ההשקפות של האחים ונאלץ לתווך ביניהם כשבמקביל, עליהם להתאחד ולהילחם נגד הנאצים.
 
ארה"ב (2008) DEFIANCE שפת הסרט: אנגלית  משך זמן סרט: 137 דקות ז'אנר : דרמה, מלחמה
במאי/ת: אדוארד זוויק שחקנים: דניאל קרייג, ליב שרייבר, ג'יימי בל, תומאס ארנה, ג'ורג מקאי, אלכסה דבלוס, מארק פיורסטין, ג'ודי מאי
תסריטאי/ת:
אדוארד זוויק
 
 
ילד יהודי שהפך לקמע נאצי 
הוא נולד בקויידנוב שבפלך מינסק שבבלרוס בשנת 1935, והיגר לאוסטרליה כשהיה בן 15, נישא והקים משפחה במלבורן.
בניו גדלו מוקסמים וקשובים לסיפורי המלחמה השנונים, אם כי חביבים, של אביהם: איך שהוא, רועה קטן בן 5, הופרד ממשפחתו הכפרית ונאלץ לדאוג לעצמו במשך מספר חודשים ביער, לפני שמשפחה ליטאית טובה מצאה אותו ואספה אותו אליהם.
זה היה קצת יותר מאגדת ילדים: למעשה, האמת על חייו המוקדמים של מר קורזם, הייתה אפילו מוזרה יותר, והרבה יותר מזעזעת, שהוא ממש לא הצליח למחות אותה מזיכרונו.
המציאות הייתה שכבן חמש הוא ראה במו עיניו כיצד טובחים את אחיו היהודים בני כפרו, ובתוכם אמו, ואחיו ואחותו התינוקות. קורזם נמלט ליער סמוך, שם הוא שרד בחיפוש אחר מזון, ובעזרת בגדים שגנב מגופות מתים, עד שנמצא והועבר למשטרה הליטאית, ש"אימצה" אותו בתור קמע.
 

אירופה אירופה
סאלק ומשפחתו חיו בגרמניה. ערב בר המצווה של סוליק הוא גם ליל הבדולח. אחותו נהרגת, ומשפחתו נוסעת לפולין.
כאשר הגרמנים תוקפים את פולין בספטמבר 1939, סוליק ואחיו נשלחים למזרח, לברית המועצות סאלק מגיע לבית יתומים שם הוא חי במשך שנתיים.
כאשר הגרמנים תוקפים את ברית המועצות הוא נתפס ומעמיד פני גרמני ארי, ואלו משתמשים בו כמתרגם. הוא בונה לעצמו זהות חדשה, כגרמני בשם יוזף "יופ" פטרס מלטביה. אחד החיילים שהתיידד עם סאלק מגלה את סודו, הם הופכים להיות חברים קרובים. עם זאת, סאלק מודע לסכנה האורבת לו, ומנסה לערוק לצבא הסובייטי לאחר מות חברו.
הרוסים נכנעים, והוא נודע כגיבור בקרב הגרמנים. עובדה זו אפשרה לו לעזוב את החזית ולהצטרף לבית ספר לנערי היטלר. נערי היטלר נשלחים לחזית בברלין, והוא מצליח להיכנע לרוסים. שוביו אינם מאמינים שהוא אינו גרמני, ועומדים לירות בו. למזלו, אחיו, שהשתחרר מזהה אותו והוא משוחרר זמן קצר לאחר מכן, ומהגר לישראל .

שם
הסרט במקור: Europa Europa בימוי: אניישקה הולנד הפקה: ארתור בראונר מרגרט מנגוז תסריט: אניישקה הולנד,
על פי ספרו של שלמה פרל  עריכה: איזבל לורנטה אווה סמאל שחקנים ראשיים: שלמה פרל מרקו הופשניידר ג'ולי דלפי
מוזיקה: Preisner Zbigniew צילום: יאצק פטריצקי
משך הקרנה: 115 דקות שפת הסרט: גרמנית רוסית פולנית עברית
פרסים: פרס גלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר
דף הסרט ב-
IMDb 

 

החיים יפים 
במרכז האגדה נמצא גווידו (רוברטו בניני) אדם כובש לב בעל תמימות ילדותית וחלומות גדולים לפתוח חנות ספרים בניהולו. השנה היא 1939 והוא בא לעיר הטוסקאנית ארצו יחד עם ידידו המשורר פרוצ'יו. שני הבחורים מחפשים עם הרבה קסם, אחר מזל ואהבה, בהתעלם לחלוטין מההתעוררות האנטישמית והתנועה הפשיסטית המקיפה אותם.   
 
מפיקים-אלדה פרי,ג'יאנלואיג'י בראסקי, תסריט-וינצ'נצו צ'רמי, רוברטו בניני, צלם-טונינו דלי קוני, עיצוב ותלבושות-דנילו דונאטי, עריכה-סימונה פאג'י, מוסיקה-ניקולה פיובאני 

הגן של פינצי קונטיני
משפחה יהודית עשירה חייה בטירה המוקפת גנים יפהפיים באיטליה, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה. המשפחה מתמודדת עם הדיכוי והרדיפה של המלחמה בדרכה שלה - בתוך הגן שלהם, הם מוגנים מהכוחות הפשיסטים החיצוניים 
 קטגוריות: דרמה -
בימוי: ויטוריו דה סיקה 
שחקנים:  Helmut Berger, Lino Capolicchio, Dominique Sanda, Fabio Testi, Romolo Valli 


אדם בן כלב
אדם בן כלב (באנגלית: Adam Resurrected) הוא סרט דרמטי אמריקאי-גרמני-ישראלי שיצא לאקרנים ב-2009 ומהווה עיבוד לספרו בעל אותו השם של יורם קניוק מ-1968. הסרט עוסק ביהודי שלפני השואה נחשב לגדול בדרני גרמניה, המאולץ בידי מפקד מחנה ריכוז לחיות חיי כלב ובכך לבדר את הנידונים למוות, ולאחר המלחמה, בתחילת שנות השישים, מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי לניצולי שואה במדבר יהודה.
לצפיה בסרט המלא

בסרט, שבויים בידי פול שרדר וצולם בישראל, ברומניה ובגרמניה, מככבים בין השאר ג'ף גולדבלום בתפקיד אדם שטיין, וילם דפו בתפקיד קולונל קליין, דרק ג'קובי בתפקיד ד"ר גרוס, מספר שחקנים גרמניים ביניהם מוריץ בליבטרו, והשחקנים הישראליים איילת זורר, חנה מרון, יבגניה דודינה, חנה לסלאו, עידן אלתרמן ודרור קרן. הסרט מצולם בחלקו בצבע ובחלקו בשחור-לבן.


בחירתה של סופי
בחירתה של סופי (באנגלית: Sophie's Choice) הוא סרט דרמה אמריקאי משנת 1982, העוסק בהשפעת אירועי מלחמת העולם השנייה על הניצולים. הסרט הוא עיבוד לספרו של ויליאם סטיירון.
משחקה של מריל סטריפ בסרט נחשב למרשים ביותר, במיוחד ב"סצנת הבחירה", והיא זכתה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר על הופעתה בסרט.
"בחירתה של סופי", הספר והסרט, נחשבים ליצירה מרכזית על מלחמת העולם השנייה, והשפעתם חרגה מגבולות עולם הספרות והקולנוע.
...באותו לילה סופי מסבירה לסטינגו מדוע אף אם יוכלו לחיות יחד עדיין הם לא יוכלו להתחתן ומספרת לו על הבחירה שנכפתה עליה בין שני ילדיה על ידי קצין נאצי, בעת הסלקציה בכניסה למחנה ועל כך שבחרה להשאיר בחיים את בנה יאן, ולא את בתה אווה. בסרט נראית הסצנה מהעבר, בה סופי בוחרת בין שני ילדיה והיא מכונה לרוב "סצנת הבחירה". סצנה זו היא הבולטת בסרט, וממנה שמו.

שם
הסרט במקור: Sophie's choice בימוי: אלן ג'יי פקולה הפקה: אלן ג'יי פקולה, קייט באריש, וויליאם ס. גריטי, מרטין סטרג'ר
תסריט: אלן ג'יי פקולה (על פי ספרו של ויליאם סטיירון) שחקנים ראשיים: מריל סטריפ, קווין קליין, פיטר מקניקול
צילום: נסטור אלמנדרוס משך הקרנה: 150 דקות שפת הסרט: אנגלית, פולנית, גרמנית
פרסים: חמש מועמדויות לאוסקר ופרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר, שלוש מועמדויות לגלובוס הזהב
דף הסרט ב-I
MDb


אזור אפור The grey zone
סיפורו האמיתי של דוקטור מיקלוס ניזלי, יהודי ממוצא הונגרי אשר נבחר ע"י ג'וזף מנגלה להיות ראש הפתולוגים של מחנה ההשמדה אושוויץ. ניזלי השתייך ל "סונדר-קומנ דוס" - קבוצה מיוחדת של אסירים יהודים שהוצבו בפני הדילמה של לעזור לנאצים בהשמדת יהודים כדי לשרוד מספר חודשים נוספים. ביחד עם חבריו לקבוצת ה"סונדר-קומ נדוס" הם מחליטים למרוד ולבצע את ההתקוממות היחידה שהתרחשה באושוויץ. יום אחד הוא מגלה ילדה בת 14 שבאורח נס הצליחה לשרוד את הרעלת הגזים ומחליט שלצורך גאולת נשמתו עליו לעשות את הכל כדי להציל אותה ולגרום לה לשרוד, אפילו אם בפעולה זו הוא יסכן את המרד שעשוי להביא להצלתם של אלפים אחרים. הסרט בא להראות לנו עד כמה אנחנו מסוגלים ללכת כדי להציל את חיינו, ואת מה אנחנו מסוגלים להקריב כדי להציל את חייהם של אחרים.

ז'אנר: דרמה. אורך: 108 דקות. שפה: אנגלית, גרמנית. מדינה: ארה"ב. במאי: טים בלייק נלסון.
שחקנים:
דיוויד ארקט, ויליזאר בינב, דייוויד צ'נדלר, מייקל סטלברג, ג'ורג' זלאטרב, דימיטר איבנוב, דניאל בנזאלי.
חברת הפקה:
The Goatsingers, Killer Films, Martien Holdings A.V.V., Millennium Films. תאריך יציאה לקולנוע בארץ: 05/05/2005

לצפייה בסרט המלא


הנער בפיג'מת הפסים

ברונו בן השמונה חי חיים מוגנים כבנו של קצין נאצי אשר קידומו מנתק את המשפחה מביתם הנוח בברלין אל אזור מרוחק, בו לילד הבודד אין מה לעשות ועם מי לשחק.
משועמם וסקרן, ברונו מפיר את האיסורים החוזרים של אמו שלא לחקור את הגינה האחורית בבית החדש, והוא מטייל אל "חווה" שנמצאת לא רחוק.
שם הוא פוגש את שמואל, נער בגילו של ברונו, שחי בקיום מקביל וזר מצדה השני של גדר התיל הגבוהה.
המפגש של ברונו עם הנער בפיג'מת הפסים מעיר אותו מתמימותו ופוקח את עיניו אל זוועות עולם המבוגרים שסביבו.
אך לידידות האמיצה שצומחת בין שני הנערים תוצאות מחרידות...

לצפייה בסרט המלא
 
mapעדויות מאמרים ספרים סרטים

'ילדות אבודה' ת.ד. 3528 רמת השרון 47134 טלפון.         054-2233354               054-2233354 פקס. 03-5401035
Email:
deprived@netvision.net.il אתר www.ylas.org
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com


[למעלה]
לייבסיטי - בניית אתרים