Lost Childhood
Holocaust Child Survivors

אנו מחוייבים להשגת פיצויים בגין "ילדות עשוקה"

     
עברית  |  English  |  
דף הבית >> מידע >> מוסדות
 

יד ושם 
יד ושם  הוא מוסד להנצחת זכר השואה שהוקם בשנת 1953 על ידי מדינת ישראל בעקבות חוק מיוחד של הכנסת - "חוק זיכרון השואה והגבורה – יד ושם, תשי"ג-1953", אותו יזם בן ציון דינור. הוגה רעיון "יד ושם" מרדכי שנהבי היה גם מנהלו הראשון של המוסד. האתר ממוקם במערב ירושלים לא הרחק מהר הרצל.
מטרת העל של "יד ושם" היא הנצחת השואה ולימודה. מתוך המטרות שהמוסד הגדיר לעצמו:
יד ושם שמה לה למטרה להנציח את זיכרון השואה ולהנחילה לדורות הבאים, כדי שזוועות השואה ומוראותיה לא יישכחו לעד. לשם כך היא עוסקת בהנצחה ובתיעוד של מאורעות השואה, באיסוף חפצים ומסמכים, בגביית עדויות על השואה ופרסומן, באיסוף שמות הנספים בשואה והנצחתם, במחקר ובחינוך.
כמו כן הוסמך יד ושם על-פי החוק המיוחד, להעניק את התואר "חסיד אומות העולם" ללא יהודים שבאומץ לבם הצילו יהודים מידי הנאצים. 

 לוחמי הגיטאות
בית לוחמי הגטאות ע"ש יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד נוסד בשנת 1949 על ידי קהילה של ניצולי שואה, חברים במחתרות היהודיות בגטאות פולין ויוצאי יחידות פרטיזנים. בית עדות, שיספר את סיפורו של העם היהודי במאה העשרים בכלל ובימי מלחמת העולם השנייה בפרט, ובמרכזו - את ביטויי ההתנגדות היהודית, מרד היהודים בגטאות ובמחנות, ולחימת היהודים ביחידות הפרטיזנים ובצבאות בעלות הברית. בית לוחמי הגטאות, המוזאון הראשון בעולם להנצחת השואה והגבורה היהודית, הוא הביטוי העליון למחוייבותם של מייסדיו לעשייה חינוכית בנושא השואה בישראל ובעולם. בית לוחמי הגטאות למורשת השואה והמרד ע"ש יצחק קצנלסון הינו מוזאון מוכר ע"י משרד החינוך, התרבות והספורט.
 

בית התפוצות 
מוזיאון בית התפוצות מספר את הסיפור הייחודי והמתמשך של העם היהודי ומתאר את תרבותו העשירה ורבת-הפנים, שהתפתחה במשך הדורות כשילוב של בסיס משותף ומאחד עם רב-גוניות של דעות והשקפות. העם היהודי מוצג כעם השומר ומטפח קשר מיוחד עם ארצו – ארץ-ישראל, ועם מדינתו - מדינת ישראל.
בית התפוצות מציג תרבות עשירה ורבת-רבדים: משפחות וקהילות, מחזור החיים היהודי,  מעגל השנה ומועדיה, מאורעות שמחים ותלאות, וגם את פירות הרוח, החינוך והיצירה -   מסורות ואורחות חיים שהתהוו במשך אלפי שנים במגוון של ארצות, תחת שליטים ומשטרים שונים ובשבעים לשונות.
 

מוזיאון השואה בוושינגטון
המוזיאון של ארצות הברית לזכר השואה  הוא מוזיאון לאומי הממוקם בקרבת המול בעיר וושינגטון בארצות הברית. במוזיאון מתבצעת פעילות תיעוד, לימוד ופירוש ההיסטוריה של השואה והוא משמש כמפעל הנצחה למיליוני יהודים ובני עמים אחרים שנספו בשואה.
המוזיאון נבנה בעקבות חוק שעבר בקונגרס פה אחד בשנת 1980. הוא נפתח לציבור באפריל 1993 לאחר שהנשיא ביל קלינטון וניצול השואה אלי ויזל הדליקו את הלהבה הנצחית באולם הזיכרון של המוזיאון במהלך טקס הקדשה קודר.
הרחוב שבו ממוקם המוזיאון קרוי על שם ראול ולנברג, הדיפלומט השבדי שהציל 100,000 יהודים בהונגריה במהלך מלחמת העולם השנייה.
המימון לפעילות המוזיאון מגיע בעיקר ממקורות פרטיים ומבמאי הסרטים היהודי סטיבן ספילברג. חלק מהמימון מגיע מממשלת ארצות הברית.
המתקנים במקום מכילים מספר תערוכות, יצירות אמנות, פרסומים וחפצים הקשורים בשואה. המוזיאון אוסף ומשמר עדויות מהשואה, מפיץ חומר חינוכי ומייצר תוכניות עבור הציבור. במוזיאון נערכים טקסי אזכרה שנתיים לזכר השואה.

משואה
"משואה", המכון ללימודי השואה, מתמקד בפעילות חינוכית בקרב בני נוער ועובדי הוראה מישראל ומהעולם.
"משואה" רואה בפעילות חינוכית את דרך ההנצחה המשמעותית ביותר של זכר קורבנות השואה.
גישתה החינוכית מעלה שאלות עקרוניות על מהות האדם, העם והמדינה, החינוך והתרבות המובילות לשאלות הרלוונטיות לעולמם של בני הנוער כיום. 
מכון "משואה" הוקם בשנת 1972 בקיבוץ תל יצחק על ידי בוגרי תנועות "הנוער הציוני" ו"עקיבא". המכון משמש כבית ספר מרכזי להוראת השואה והוא כולל כיתות לימוד, ארכיון, ספריה ומרכז פדגוגי ארצי, אודיטוריום, אמפיתיאטרון וכן פנימייה עבור המשתתפים בימי עיון ובסמינרים בני ימים אחדים. במרכז הקמפוס של "משואה" נמצא מוזיאון היסטורי-חינוכי, הכולל אתר התייחדות, תערוכות קבע, מרכז מולטימדיה ותצוגות מתחלפות.
המכון מגבש תפיסה חינוכית ייחודית בתחום הוראת השואה ומפתח מגוון רחב של דרכי הוראה מקוריות ורב תחומיות.
הפעילות במכון מונחית על ידי צוות מורים ומחנכים מקצועי המומחה לתחום השואה.


מורשת
בשנת 1963 נוסדה מורשת בידי קבוצת לוחמים-פרטיזנים, מניצולי השואה. הקבוצה, בראשו אבא קובנר, שמה לה למטרה להבטיח את הנצחת גבורתם של מורדי הגטאות ולוחמי המחתרת נגד הנאצים, אנשי תנועות הנוער והמצטרפים אליהם, אשר בחרו בדרך ההתנגדות לדיכוי ולהשמדה, ולחמו בכל נשק שהשיגה ידם בכל מקום שבו יכלו להתארגן ולעמוד על כבוד האדם היהודי.
מורשת ממשיכה את המשימה שלמענה קמה בתחומי התיעוד, ההנצחה, החשיפה לציבור והחינוך. הארכיון,הוצאת הספרים וכתב העת ילקוט מורשת אוספים, שומרים ומפרסמים חומרי תיעוד, מסמכים וזיכרונות. מרכז ההוראה בגבעת חביבה מקיים סמינרים לתלמידים, לנוער, למורים, לחיילים ולעולים חדשים, ברוח ערכי תנועות הנוער וטיפוח ההזדהות עם גיבורי השואה.
 

 

מוזיאון למורשת יהדות הדוברת הונגרית
ליהדות הדוברת הונגרית, אשר מקורה במרכז אירופה יש היסטוריה של מעל ל-1000 שנים. מעיינותיה היצירתיים נקטעו בשואה ולכן הדור שלנו הינו האחרון שמסוגל להציל משכחה את החותם שהשאירה קהילה זו על החברה ההונגרית, על התרבות האירופית ועל ההיסטוריה היהודית.
קהילות משגשגות שימרו את צורת חייהם המגובשת לאורך מאות שנים, והיוו קרקע פוריה להתפתחותה של מחשבת ישראל ושל התנועות הציוניות כאחד. הוגי דעות, רבנים, מדענים, אמנים, מוסיקאים וספורטאים צמחו מקהילה זו. בזכות בזכותם רכזה היהדות ההונגרית את הערכתם של עמים אחרים ושל היהדות העולמית.
המוזיאון הוקם מתוך מחוייבות להנחיל לדורות הבאים את מורשתה של היהדות הדוברת הונגרית - יהודי הונגריה, טרנסילבניה, סלובקיה, רוסיה הקרפטית, באצ'קה, באנאט ובורגנלנד. מטרתו להציג את ההיבטים השונים של חיי הקהילה ואת מנהגיה האופייניים. כמו כן המוזיאון שם לו למטרה לשמר מסמכים ועדויות ולשמש מוקד לאיסוף מידע והפצתו ומרכז עיון לחוקרים ולציבור הרחב.

 

mapעדויות מאמרים ספרים סרטים

'ילדות אבודה' ת.ד. 3528 רמת השרון 47134 טלפון.         054-2233354               054-2233354 פקס. 03-5401035
Email:
deprived@netvision.net.il אתר www.ylas.org
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com


[למעלה]
לייבסיטי - בניית אתרים