Lost Childhood
Holocaust Child Survivors

אנו מחוייבים להשגת פיצויים בגין "ילדות עשוקה"

     
עברית  |  English  |  
דף הבית >> חדשות >> מה קורה מה מתקדם >> דצמבר 2011


04/09/14

חברות וחברים שלום,
75 אלף ניצולי שואה, שהיו ילדים במלחמה, יקבלו מגרמניה פיצוי של 2,500 אירו
לפי ההסכם בין משרד האוצר הגרמני לוועידת התביעות, זכאי לפיצוי חד פעמי מי שנולד החל משנת 1928 והיה במחנה ריכוז, בגטו או חי במחבוא
סוכם על הקמתה של קרן משותפת לסיוע כספי לניצולים שהיו ילדים בשואה. "הקרן המשותפת תכיר, לראשונה, בכ-75 אלף ניצולים ברחבי העולם, שהיו במחנות, בגטאות, במחבוא או תחת זהות בדויה ואשר ילדותם נגזלה מהם",  "ילדים יהודים בשואה חיו בפחד תמידי ממוות. מצוקה זו וזוועות השואה חלחלו להיבטים רבים של חייהם",
 
הקרן תתחיל לפעול ב-1 בינואר 2015. עד אז יוכנו טפסי הבקשה. מוועידת התביעות נמסר, כי "ילדי שואה" הזכאים לפיצוי הינם מי שנולדו החל מ-1 בינואר 1928 והיו במחנות ריכוז, בגטאות או חיו במחבוא או בזהות בדויה במשך חצי שנה לפחות. לפי ההערכות, רובם חיים בישראל. כמו כן, נמסר כי לא יידרש תשלום או שכירת עורך דין כדי למלא את הטפסים ולהגיש את הבקשות.

יוחנן רון זינגר
 
יו"ר וועד "ילדות אבודה – ילדים שורדי שואה"


 


דצמבר 2011

חברות וחברים שלום,
 
הסתיימה לה עוד שנה ורבים מכם שואלים, בצדק, היכן אנו עומדים, מה קורה ומה התקדם.
כיצד השפיעו השינויים במרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל על עמותתנו והשגת המטרות שהצבנו לעצמנו?
 
השנה היוצאת הייתה , ללא ספק,  שנה של התפתחויות מעניינות ולא מעט תהפוכות והתקדמות בנושאים המשפיעים והנוגעים לנושא ילדותנו האבודה והעשוקה.
ראשית ברצוני לברך את הציבור הגדול של החברים החדשים שהצטרפו במהלך השנה ואשר מחזקים את מעמדנו ומגבים את תביעתנו.
 
מרכז הארגונים של ניצולי השואה
 

השינויים שחלו במרכז הארגונים בעקבות בחירתו של משה זנבר ליו"ר מרכז הארגונים מתחילים לתת אותותיהם. מר זנבר נכנס במרץ לניהול פעיל של מרכז הארגונים, ממרום מושב היו"ר הוא פועל לקידום נושא "ילדות עשוקה" ופעילותו מבשרת שינוי מבורך בגישה עם השלכות משמעותיות על נושא "ילדות עשוקה".
נושא קבלתנו למרכז הארגונים מטופל בימים אלו ואנו מאמינים כי התהליך יסתיים בקרוב ונתקבל כחברים במרכז. (כבר היום פעילים מספר מחברנו בקידום פעילויות שונות במרכז!)
 
בחסות  היו"ר זנבר, מתקיימים מהלכי גישור עם עמותת "יש" במטרה להגיע לאחידות דעים ושיתוף פעולה לקידום ענייננו: פיצוי על ילדותנו האבודה והעשוקה.
 
כיוון שנושא "ילדות עשוקה" עבר לקדמת הבמה במרכז הארגונים, אנו שוקדים ומובילים במרץ גיבושה של תוכנית עבודה ודרישת תקציב לקידום תביעתנו.
במסגרת בקשת התקציב מעם המשרד לאזרחים וותיקים, הבקשה בסעיף "ילדות עשוקה" תופסת מקום מרכזי ביותר.
אנו מאמינים שיתקבלו התקציבים המתבקשים ויסייעו לקידום תביעתנו, לגיבושה הסופי ולהצגת המחקרים התומכים בתביעתנו בפני הגורמים מנהלי המו"מ.
 
וועידת התביעות
 

גם כאן יש התקדמות משמעותית הנובעת משורה של פעילויות תומכות שעשינו:


  • ההפגנה שקיימנו תחת הכותרת של דרישתנו מוועידת התביעות לקדם את תביעתנו לפיצוי ילדי השואה על הפגיעות הנפשיות והגופניות ועודף הסבל מעצם היותנו ילדים, כמו גם התביעה לפיצוי בגין הפגיעה בכשר השתכרותנו.
  • התמיכה של מרכז הארגונים ודרישתו מוועידת התביעות לקדם את נושא "ילדות עשוקה"
נושאים פרי:
 
נושא פיצוי ילדי השואה קבל עדיפות גבוהה במפגש האחרון בין ועידת התביעות ולבין נציגי משרד האוצר הגרמני. שניים אלו מקיימים מפגשים ודיונים שנתיים במסגרת המשא ומתן המתנהל ביניהם בנושא קידום פיצוי ניצולי השואה.
 
(נא להפוך הדף)
 
 
בפגישה אחרונה זכה נושא ילדי השואה (Child Survivors ) להידון בהרחבה, בולט הדבר בעיקר על הרקע של קדימותו הנמוכה בעבר.  בולט הדבר לאור הקדימות הנמוכה לה זכה הנושא בשנים האחרונות מאז הועלה לשולחן הדיונים הודות להסברה וללחץ שהפעלנו.
 
הפעילות הפרלמנטארית בישראל
 

בבמה הממלכתית אנו פועלים לקידום ענייננו ועניין כלל הניצולים בשני מסגרות פרלמנטאריות בכנסת: (א) מסגרת העמותה הפרלמנטארית של ניצולי השואה (ב) השדולה הפרלמנטארית של ניצולי השואה.
כיום אנו מתמקדים בנושא חקיקה של "חוק ניצולי השואה" אשר מטרתו להפסיק את המבוכה ולפשט את פניות ניצולי השואה לגופים המטפלים בהם. הכוונה היא לאחד את כל השירותים הממלכתיים הניתנים לניצול תחת גג אחד, תחת החוק שיקנה מעמד חוקי, בפעם הראשונה, למעמד ניצול השואה! (אני מעדיף את הביטוי הנכון של "שאר שואה"!)
 
נושא החיקוק זוכה לתמיכה רחבה ביותר מצד מירב חברי הכנסת מכל סיעות הבית.
 
נשארו עדיין פרטים בדיון שבין הגורמים הנוגעים, באשר לאופי החוק ומרכיביו, אך אני מאמין שבסופו של דבר נגיע להסכמה והחוק שיטיב עם הניצולים אכן יחוקק.
 
מיזם מחשב לניצול – "מחוברים"
 

המיזם, פרי יוזמת "ילדות אבודה" יצא לדרך, "הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל " החליטה להירתם למבצע ומספקת לו בית וניהול. רשת "אורט" הצטרפה למיזם ותורמת את מעבדותיה ואת תלמידיה שיהיו מדריכים וחונכים לניצולים שיכללו במיזם.
 
מטרת ,"מחוברים", השם החדש שניתן למיזם, להוציא ניצולים בודדים מבדידותם בכך שינתן להם, בחינם, מחשב, הדרכה, חיבור  לאינטרנט וליווי צמוד שיוציאם מבדידותם אל ה"כפר הגדול".
לצורך זה, הוקמה מועצה ציבורית והחתום מטה נבחר ליו"ר המועצה.
 
למרות היותנו צמודי מטרה שעיקרה השגת פיצויים לילדי השואה בגין "ילדות עשוקה", אנו משתדלים גם לתרום את חלקנו לכלל הניצולים במישורים נוספים.
 
אסיים בקריאה לחברים להמשיך ולצרף חברים חדשים ומי שביכולתו יעזור בהתנדבותו למשימות השונות בהן מטפלת העמותה.
 
בברכה, בשם וועד העמותה,
 
יוחנן רון זינגר
 
יו"ר וועד "ילדות אבודה – ילדים שורדי שואה"
 
 
 
 

 

mapעדויות מאמרים ספרים סרטים

'ילדות אבודה' ת.ד. 3528 רמת השרון 47134 טלפון.         054-2233354               054-2233354 פקס. 03-5401035
Email:
deprived@netvision.net.il אתר www.ylas.org
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com


[למעלה]
לייבסיטי - בניית אתרים