Lost Childhood
Holocaust Child Survivors

אנו מחוייבים להשגת פיצויים בגין "ילדות עשוקה"

     
עברית  |  English  |  אספה כללית מאי 2010

דברי יו"ר ועד העמותה, יוחנן רון


חברים ילדים שורדי השואה, אנחנו בעצם לא ניצולים שכן ניצולים הם אלו שניצלו מהשואה ולא חוו את הטראומה הנוראית. אך כיוון שהמושג ניצולי שואה הפך למטבע לשון אין לנו ברירה אלא להמשיך ולהשתמש במושג שגוי זה. עם השנים גם הסטאטוס של הניצולים השתנה, בעבר התביישנו להיות ניצולים ורצינו להיות כמו כולם, היום גם החברה הישראלית הכירה בתרומתנו המכרעת לתקומת ישראל וניצול הוא שם כבוד. 

התכנסנו כאן בכדי לדבר על ילדות אבודה שזה גם שמה של עמותתנו. שם המבטא טוב מכל את שחווינו. לא הייתה לנו ילדות ובתקופה בה הינו זכאים לה נעשקנו, ילדותנו נעשקה. לכן הוקמה העמותה במטרה להתמקד בהשגת הכרה מצד הגרמנים בעושק ילדותנו ובמטרה לקבל פיצויים על העושק, הסבל, הטראומות והמחלות בהן לקינו כתוצאה מכך.

ילדות אבודה מתמקדת בעיקר בשתי הנקודות שהזכרתי.

בישראל יש כיום קרוב ל 100 אלף ילדים מכלל של כ 180 אלף ניצולים ממשיים, כלומר הפכנו, מטבע הדברים, לרוב של אוכלוסיית הניצולים.
עם היווסדנו הבנו שכוחה של העמותה הוא במספר החברים המיוצגים על ידה ופעלנו לגייס לשורותינו מתוך כל מאגרי הניצולים את "הילדים".

העמותה מונה כיום כאלפיים חברים משלמי מס מה שהופך אותנו לאחת העמותות הגדולות אם לא העמותה הגדולה של ניצולי שואה בישראל.
בין חברינו כ 300 חברים מרחבי העולם שהצטרפו  דרך אתר העמותה אינטרנט ובכך מחזקים את תביעתנו הגלובאלית. 


כידוע, העמותה הציבה לעצמה חמש מטרות מוסכמות ופועלת להשגתן:

 

 • בראש ובראשונה הכרה בעובדה שילדי השואה שילדותם נעשקה, לא פוצו על כך מעולם ולכן הם זכאים לפיצוי ייחודי בנוסף לכל הפיצויים להם זכאי כלל הניצולים.
 • השוואת הפיצוי של יתומי השואה לפיצוי שקיבלו יתומי המלחמה הגרמנים.
 • פיצוי גורף לכל ילדי השואה בגין הפגיעה בכושר השתכרותם.
 • גמלה גורפת בגין פגיעת היתר הנפשית והפיזית הקשה והחריגה הנובעת מגילם הצעיר של הקורבנות – ילדי השואה. 
 • ביטול ההתיישנות לגבי ילדי השואה ואפשור הגשת תביעות אישיות, כולל בריאות ופיצויים אחרים להם הם זכאים באופן אינדיבידואלי ואשר נמנעה זכאותם בגין חוקי ההתיישנות.  


מה נעשה עד היום:


באשר להכרה, צוות הניהול הנוכחי של העמותה כשפעל במסגרת הקודמת כוועדת ילדות עשוקה פעל להשגת ההכרה מצד הגרמנים בנושא פיצוי ה - Child Survivor הנושא מונח על שולחן המו"מ ומשום מה אינו מתקדם.

לקידום וגיבוי התביעה

הוועדות המקצועיות שהוקמו לצורך גיבוש וגיבוי תביעתנו, הגישו את ממצאיהם כולל :

וועדה פסיכו-סוציאלית בראשות פרופ' זהבה סולומון מאוניברסיטת תל אביב, ממצאים הכוללים: השלכות על התפתחות הילדים ההשפעות הפסיכיאטריות והפסיכולוגיות, הטראומות והנזקים הנפשיים והפיזיולוגים ארוכי טווח כתוצאה מילדות עשוקה.

וועדה רפואית – בראשות פרופ' שאול שאשא לשעבר מנהל ביה"ח נהרייה מומחה בחקר מחלת הרעב
ממצאים הכוללים: השפעת האפקטים הפיזיולוגים ארוכי הטווח על אנשים שסבלו בילדותם מרעב, תת תזונה, מחלות מעיים, מחלות ראות, כינמת וכו'.

וועדה כלכלית -  בראשות מר. דוד בועז, כלכלן בכיר, לשעבר מנהל אגף התקציבים באוצר
ממצאים הכוללים: מתן ערך כלכלי המבוסס על הממצאים של צוות המומחים הרפואיים והפסיכו - סוציאליים והערכת הנזק הכלכלי והפגיעה בכשר ההשתכרות שנגרם כתוצאה מהפגיעה. 


קידום עניינינו בישראל


השתלבנו היטב והפכנו לגורם בעל השפעה בפעילות העמותה הפרלמנטארית של ניצולי השואה ואנו פועלים לקידומה של חקיקה בעלת השלכות על ילדי השואה בעיקר בתחום פיצויי הבריאות בגין פגיעת היתר.

ובנוסף, ביוזמתנו, מתארגן חוג רעיוני שיקדם נושאים הנוגעים לנו כולל:

 • דיור מוגן וסיעודי, מסובסד ומכובד.
 • מסלולים מהירים לטיפול בניצולים במוסדות הרפואיים.
 • הוצאת הניצולים הבודדים מבדידותם באמצעות מבצע "מחשב לניצול" אותו התחלנו לגלגל.

 

וועידת התביעות

מתוך שיחות שקיימנו עם בכירים, להערכתנו ולצערנו, נראה כי נושא פיצוי ילדי השואה נמצא בעדיפות נמוכה כיוון שהנושא כבד ומורכב וידרוש מאמצים וזמן רב לקידומו. נראה כי וועידת התביעות, משיקוליה היא, מעדיפה כנראה, לעסוק בנושאים הנותנים פירות והישגים מהירים.

אין  זה צריך לרפות ידנו, עלינו להמשיך ולהפעיל לחץ ולנקוט בכל אמצעי לגיטימי להעלאת נושא ילדי השואה לראש העדיפויות במו"מ עם הגרמנים!


עיקר הויכוח שלנו עם וועידת התביעות נסוב סביב דרישתנו הלגיטימית והבלתי מתפשרת להיות חלק מצוות המו"מ של וועידת התביעות לכשנושא פיצוי ילדי השואה יעלה לדיון מול משרד האוצר הגרמני.

דרישה זו מוצדקת לאור העובדה שנושא פיצוי ילדי השואה לא זכה מעולם להתייחסות עניינית ולטיפול יסודי על ידי הגורמים במו"מ. נראה לנו שההתייחסות לענייננו זרה להם, אי לכך אנו כמייצגי ילדי השואה חייבים להיות מעורבים בכדי להבטיח שהפעם לא נישכח ושילדי השואה יפוצו באופן הוגן על עושק ילדותם.

אנו דורשים בכל תוקף להיות שותפים בקביעת עתידנו!


גרמניה – הגורם המרכזי


אנו  מקיימים קשר שוטף עם גורמים יוצרי דעת קהל ומקבלי החלטות בגרמניה. בהתכתבות ענפה, בפגישות עם שורה של מעצבי דעת קהל גרמנים, פוליטיקאים ואנשי ממשל גרמניים לשם גיוס תמיכה.

אנו מקיימים קשר שוטף וטוב עם השגריר הגרמני בתל אביב.

 • עמדתנו ונושא הילדות העשוקה הוצגו לצוות המו"מ הגרמני על ידי דר. נתן דורסט,
 • נפגשנו עם שרי האוצר ונציגי האוצר הגרמני ומתוכננת פגישה עם שר האוצר הנוכחי,
 • נפגשנו עם ראש ממשלת בווריה
 • נפגשנו עם מזכיר ומנהיגים עם במפלגת השלטון - CSU/CDU
 • נפגשנו עם נציגים בכירים של האופוזיציה SPD
 • קיימנו ראיונות עם עיתונאים המייצגים את מיטב העיתונות והירחונים הגרמניים. הנושא כבר זכה גם לביטוי אוהד במאמרים בעיתונות המובילה בגרמניה.  
 • הנושא הוצג גם לקנצלרית בשתי פגישות קצרות עמה.  

יחד עם זאת, בכדי להפעיל לחץ נוסף, אנו שוקלים ובוחנים ברצינות את האפשרות של הגשת תביעה ייצוגית על ידי חברי העמותה אזרחי ארה"ב.


אנו ממשיכים להושיט את יד ידינו לכל הגורמים המטפלים בפיצוי ניצולים וקוראים לשיתוף פעולה כשווים בין שווים ומתוך כבוד הדדי.


מעל לכל, עלינו לזכור שכוחנו נובע מהתמיכה לה אנו זוכים על ידי ציבור ילדי השואה.

לכן אני קורה לכל אחד מכם ולכל חברי העמותה להיות שליחים לנושא ולעזור בגיוס חברים רבים ככל האפשר כוחנו במספרנו. 
 
אני קורא לחברים להיכנס לאתר העמותה www.ylas.org   אתר עשיר בתכנים ובמידע הנוגע לניצולים בכלל ולילדים במיוחד. אתר העמותה הוא אתר חי ומתעדכן באופן שוטף. כמו כן אני קורה לכם להשתמש בפורום המופיע באתר להעלות רעיונות להחליף דעות לשאול שאלות ולהיענות.

 לסיום, ברצוני לחזור ולהודות לכל הפעילים המקדישים את מיטב זמנם ובהתנדבות בכדי להשיג את המטרות שהצבנו לעצמנו!


.
 

mapעדויות מאמרים ספרים סרטים

'ילדות אבודה' ת.ד. 3528 רמת השרון 47134 טלפון.         054-2233354               054-2233354 פקס. 03-5401035
Email:
deprived@netvision.net.il אתר www.ylas.org
האתר נבנה ע"י צבי שורצמן relationet@gmail.com


[למעלה]
לייבסיטי - בניית אתרים